Jak se efektivně učit na maturitní zkoušky

Zkouškové období, státnice či závěrečné maturitní zkoušky, to vše přichází se začátkem léta a koncem školního roku. Zkoušky jsou strašákem pro mnoho studentů a v teplých, letních dnech se málokdo přemluví zůstat celý den zavřený doma a věnovat se studiu. Jak se efektivně naučit na zkoušky a nestrávit u toho celý den? V tomto článku se dozvíte tipy a rady, jak zlepšit své samostudium a vytěžit maximum z času věnovanému učení.

příprava na maturitní zkoušky

TIP #1

Dělá Vám problém si zapamatovat látku (získané informace)? Tip číslo jedna zní – přečtěte si stránku nejméně třikrát, třikrát si získané informace řekněte nahlas a jednou napište souhrn informací na papír. Při tomto způsobu využijete všechny tři tipy paměti – zrakovou, sluchovou i pohybovou. Pokud máte hodného sourozence, kamaráda či rodiče, nejlepším způsobem je namátkové zkoušení, při kterém zkoušející položí namátkou pár otázek, při kterých zjistíte, jak si při učení stojíte.

TIP #2

Klidná a pohodová atmosféra je jedním z klíčů efektivního učení se. Před tím, než se začnete věnovat studiu, vytvořte si příjemné prostředí, zapalte si aromatickou svíčku, zapněte klidnou hudbu a pohodlně se usaďte. Výhodou letních termínů zkoušek je také možnost spojit učení s opalováním a věnovat se učení na Slunci.

TIP #3

Při zápalu do učení občas zapomínáme pít a jíst. Než se začnete plně soustředit, připravte si dostatek tekutin, k pozornosti Vám může pomoci také káva a připravte si nějaké zdravé jídlo s dostatkem sacharidů, které Vám poslouží jako zdroj energie. Hladový a bez energie si zapamatujete dvakrát méně informaci, proto nezapomínejte také na správnou stravu včetně vody, popřípadě kávy či čaje.

TIP #4

Posledním čtvrtým tipem je odměna. Člověk je poháněn motivací, proto si stanovte za dobře vykonanou práci (v tomto případě za naučenou látku) nějakou odměnu, která Vás bude motivovat. Každý se dokážeme plně soustředit jen určitou dobu, po které už ztrácíme pozornost, proto si nevyčítejte přestávky mezi učením zpestřené Vámi zvolenou odměnou. Jako odměnu můžete zvolit shlédnutí oblíbeného seriálu, oblíbený zákusek nebo procházku v přírodě.

A když maturitní zkoušky zvládnete

Za úspěšně složené maturitní zkoušky by měla následovat rovněž odměna. Nemusí se jednat o nic drahého ani velkého, může to být například jednodenní výlet nebo návštěva Vaší oblíbené restaurace.

úspěšně složené maturitní zkoušky
1. 12. 2022
Jak se efektivně učit na maturitní zkoušky

Jak se efektivně učit na maturitní zkoušky Zkouškové období, státnice či závěrečné maturitní zkoušky, to vše přichází se začátkem léta […]

Více
7. 4. 2022
TSP MUNI – Jak zvládnout přijímací zkoušky

Co to TSP MUNI je a na kterou fakultu jej potřebuji TSP MUNI je zkratka pro test studijních předpokladů. Tento test si […]

Více
30. 12. 2021
Nástup na vysokou školu? 6 tipů, jak se z toho nezbláznit!

Dostali jste se na VŠ? Ještě nemáte vyhráno. Tady je 6 tipů jak se z nástupu na VŠ nezbláznit.

Více
Scholastik s.r.o.
Lelekovice 755
664 31 Lelekovice
IČ: 14130823
DIČ: CZ14130823
info@oscio.cz
+420 773 085 038
Logo nakladatelství Scholastik
bookmarkcrosslist