Jak se efektivně učit na maturitní zkoušky Zkouškové období, státnice či závěrečné maturitní zkoušky, to vše přichází se začátkem léta […]
Maturita a následný nástup na vysokou školu, to je konec jedné etapy života a velký krok do neznáma. Toto období je zpravidla velice náročné a stresující – a ještě nikdy to nebyla pravda víc než právě v dnešní koronavirové době. Ale jak se z toho všeho dočista nezbláznit?
Pokud jste se to nenaučili už na střední škole, právě teď je ten nejlepší čas začít – kupte si diář! Přihláška ke studiu, přijímací zkoušky, zápis do studia, registrace předmětů, imatrikulace, začátek prvního semestru… To všechno jsou data, která musíte znát, pokud se chcete na vysokou školu dostat a následně se tam i nějaký čas udržet. A protože lidé nejsou stroje a termíny mají palčivou tendenci se neustále měnit, neexistuje lepší způsob, jak se v tomhle chaosu teček a čísel vyznat. Co si nenapíšete, to nemáte – a co nemáte, to už za vás na vysoké škole nikdo neudělá.
Máte za už za sebou úspěšně Scio testy nebo testy TSP MUNI? Skutečnost, že jste úspěšně složili přijímací zkoušky na danou univerzitu, ještě ani zdaleka neznamená, že máte vyhráno. Abyste nakonec na vysněnou školu opravdu nastoupili, potřebujete zařídit spoustu dalších věcí. Zasláním maturitního vysvědčení počínaje, podepsáním imatrikulačního slibu a vyzvednutím školní ID karty konče. Hodit všechno za hlavu už v květnu nebo červnu by se vám tedy nemuselo vyplatit!
Třetí bod sice možná kontrastuje s tím předchozím – ale! Existuje mnoho věcí, které si coby budoucí studenti můžete zařídit předem, abyste posléze měli klid a jistotu, že je všechno jaksepatří v pořádku – ať už se jedná o bydlení nebo třeba o jízdné. Některé záležitosti však není nutné zbrkle hrotit, dokud nejste dostatečně informovaní. Je kupříkladu zbytečné si už během letních prázdnin nakoupit stohy učebnic a skript. V průběhu semestru totiž možná zjistíte, že je vůbec nepotřebujete – nebo třeba to, že jste si nějakým nedopatřením nepořídili ty správné.
Vysoká škola nabízí též nespočet příležitostí, které se studiem souvisí nepřímo. V dnešní době jsou velice populární například seznamovací kurzy nebo různé srazy a přednášky pro prváky. Na těchto akcích můžete coby studenti prvního ročníku získat užitečné informace a stejně tak máte i možnost seznámit se s novými lidmi, které mají podobné zájmy. Ale pozor, kapacita bývá zpravidla omezená! Proto je dobré být stále ve střehu, aby vám nic důležitého neuniklo.
Jak už to bývá, ne všechno funguje tak, jak byste si přáli nebo představovali. Na začátku studia máte pocit, že vlastně vůbec nic nevíte a ničemu pořádně nerozumíte. Jak se dělá rozvrh? Co znamená tahle značka? Kdy si můžu vyzvednout studentskou kartu? Kam mám jít? Věřte, že to všechno je v naprostém pořádku. Stejné otázky se totiž honí hlavou i ostatním. A jaké je tedy řešení? Hoďte se do klidu – a hlavně buďte trpěliví!
Než se začnete topit v moři skript a vysokoškolských učebnic, vezměte si radši na zahradu knížku o námořnictví, o romantice v Paříži, o honbě na masového vraha nebo o čemkoliv jiném, co vás baví a u čeho se dokážete zrelaxovat. Studium vysoké školy není hračka, tak proč se stresovat dopředu, když místo toho můžete nabírat nové síly, užívat si sluníčka či rozvíjet svého tvůrčího ducha?
Jak se efektivně učit na maturitní zkoušky Zkouškové období, státnice či závěrečné maturitní zkoušky, to vše přichází se začátkem léta […]
Co to TSP MUNI je a na kterou fakultu jej potřebuji TSP MUNI je zkratka pro test studijních předpokladů. Tento test si […]
Dostali jste se na VŠ? Ještě nemáte vyhráno. Tady je 6 tipů jak se z nástupu na VŠ nezbláznit.