10 rad, jak si vybrat vysokou školu

Skoro 4 roky studia za vámi a ještě několik let studia před vámi. Pokud si volíte další studium a to konkrétně na vysoké škole, je třeba výběr neuspěchat, protože vysoká škola ve většině případů určuje směr života a profesního zařazení. Na výběr máte se širokého spektra oborů a k tomu neomezený počet možností podat přihlášky. Na vysoké škole strávíte nejméně 3 roky svého života, které pro vás mohou být rozhodující.

Shrnuli jsme pro vás několik důležitých bodů, které byste rozhodně neměli vynechat, při výběru nejvhodnější vysoké školy právě pro vás a doufáme, že vám toto desatero pomůže. Snažili jsme se pro vás body shrnout tak, abyste si vysokou školu vybrali podle svého nejlepšího úsudku a také tak, aby vás pokud možno motivovala a bavila v průběhu několika let, které jejím studiem strávíte.

1. Neřiďte se okolím

Největším tlakem většinou bývají rodiče, kteří by nejraději ze svých dětí měli renomované lékaře či právníky. Není se jim čemu divit, protože každý rodič má za to, že jeho dítě je nejúžasnější a nejnadanější. Dalším důvodem může být fakt, že rodiče své děti milují nadevše a chtějí pro ně to nejlepší. Vidina prestižního vzdělání a úspěšné kariéry může být příjemná představa zajištění do budoucna, nicméně to může zůstat pouze u nějaké vize. Realita většinou bývá jiná. Pokud rodiče koketují s myšlenkou určitého oboru a tlačí vás do něj, sedněte si s mini a snažte se jim vysvětlit, že je to dobrý nápad, nicméně byste se rádi podívali i na jiné obory, protože nabídka v dnešní době je enormní. Neřiďte se podle toho, kam se hlásí většina vašich vrstevníků. Nejděte s davem, jděte pouze svou cestou a nenechejte se do ničeho nutit.

2. Dělejte to, co máte rádi

Dělat to, co má člověk rád je jedna z nejdůležitějších věcí vůbec. Přece jen, nebudete studovat několik let něco, jen proto, aby z vás byl někdo, ale neměli jste k tomu vztah. Pokud máte rádi určitou oblast a vynikáte v ní, zkuste se v ní zdokonalovat. Pokud vás baví umění, dělejte umění, pokud vás baví přírodní vědy, dělejte přírodní vědy a tak podobně. Nemusíte se omezovat, máte mnoho možností a díky Národním srovnávacím zkouškám SCIO můžete dosáhnout toho, že budete přijati na několik vysokých škol a nespočet oborů.
Baví vás více věcí, které jsou si podobné oborem? Výborně! Právě v tom můžou být přijímací zkoušky prostřednictvím Národních srovnávacích zkoušek SCIO to pravé pro vás, protože díky nim přijímá ke studiu drtivá většina vysokých škol nejen v České republice.

3. Dokážete si to představit?

Je třeba si říct, zda se danému oboru hodláte věnovat naplno. Přece jen studium je krásná věc, ale je třeba i myslet na život po studiu. Pokud pátráte po škole, zkuste se zaměřit i na to, čím byste mohli být v budoucnu. Jaký je váš cíl, kde byste chtěli začít a kam až byste to chtěl dosáhnout a co všechno k tomu budete potřebovat. Není nic horšího než, když vás práce nebaví a nenaplňuje a vy ji den co den musíte vykonávat. Chodit do práce s odporem nechce nikdo. Proto se snažte zjistit nejvíce informací o tom, co by vás zajímalo. Neostýchejte se a kontaktujte osoby, které vás můžou v tomto oboru motivovat a inspirovat.

Pokud obor již máte, ale nevíte kterou vysokou školu zvolit, doporučujeme zvážit i to, jaký studentský život nabízí každá vysoká škola a město, ve kterém byste studovali. Každé místo má své specifické kouzlo a určité volnočasové zázemí.

4. Poraďte se, jak vybrat vysokou školu

Pokud jste zmatení, zkuste se poradit s blízkými lidmi ve svém okolí či s odborníky, jaký obor je pro vás ten pravý.

Nejlépe vás budou znát vaši rodiče, sourozenci či přátelé. Nicméně můžete o pomoc požádat i učitele, kteří znají vaše studijní výsledky a nadání či kariérního poradce. Pokud si i tak nebudete vědět rady, zkuste navštívit i webové stránky zaměřující se na testy osobnosti či přímo testy pro zvolení si toho pravého povolání pro vás.

Pokud ani toto vám nebude stačit, poohlédněte se po stáži v daném oboru, který bystě chtěli studovat. Není nic jednoduššího v dnešní době než napsat email či dopis, ve kterém byste zažádali o stáž. K takovéto žádosti je dobré připojit i motivační dopis, životopis, jazykové certifikáty a vaše dosažené úspěchy ve vzdělání.

5. Vysoká škola v ČR nebo v zahraničí

V dnešní době rozsáhlých možností se nemusíte orientovat pouze na vysoké školy v ČR, ale také v zahraničí. Pokud máte rádi jazyky a chtěli byste si své znalosti prohlubovat v zahraničí, máte tu možnosti. Pokud jste opravu výborní studenti, můžete se těšit i na stipendia.

Nicméně pokud si nejste moc jistí ve svých jazykových schopnostech, můžete využít spektrum zahraničních programů, které nabízí tuzemské vysoké školy. Pokud zvolíte vysokou školu v České republice, stále budete blízko své rodině a přátelům. Výhodou je, že si můžete na pár měsíc zařídit pobyt v partnerské zahraniční vysoké škole, která spolupracuje s českou vysokou školou. Díky tomu vám vaše vysoká škola může pomoci se zařizováním pobytu v zahraničí.

6. Veřejné vysoká škola nebo soukromá vysoká škola

Veřejné vysoké školy nejsou jedinou volbou. Pokud veřejné školství nenabízí právě to, co vy hledáte, zkuste pohledat právě v nabídkách soukromých vysokých škol, které se obory mohou lišit od těch veřejných.

Jak veřejná vysoká škola, tak soukromá vysoká škola má své pro a proti. Někteří studenti volí soukromé vysoké školy z důvodu méně anonymního přístupu ke studentům. Nevýhodou soukromé vysoké školy však můžu být právě finanční náklady s ní spojené. Veřejné školství je oproti tomu zatím stále bezplatné, nicméně i zde jsou časté náklady spojené se studiem a to konkrétně náklady spojené s pomůckami ke studiu.

7. Přijímací řízení

Pokud máte vybraný obor, kterému byste se chtěli věnovat, ba dokonce i konkrétní vysokou školu, začíná vám teprve ta nejdůležitější cesta a tou je ono samotné přijímací řízení. Informace ohledně přijímacího řízení každého oboru vyvěšují vysoké školy na své webové stránky již na podzim předcházející následujícímu akademickému roku. Ve většině případů obsahují informace o oboru, předpokládaném počtu přijímaných studentů, do jaké lhůty je třeba podat přihlášku, jaký je nejnižším možným výsledek v rámci Národních srovnávacích zkoušek SCIO, jaké dokumenty je třeba doručit a zda je možné získat body i za jazykové certifikáty atd. Pokud bychom šli podle časového harmonogramu, je dobré podat a zaplatit přihlášku ke studiu již na podzim a to s předstihem. Národní srovnávací zkoušky SCIO dovolují navštívit několik termínů těchto testů. Díky tomu můžete zabojovat o ten nejlepší možný výkon a výsledek, kterého jste schopni. Absolvování testů však není poslední krok v rámci přijímacího řízení. Je třeba pozorně číst podmínky pro přijímací řízení, abyste na nic nezapomněli.

Dívka čekající na výsledky přijímaček na VŠ

8. Národní srovnávací zkoušky SCIO

Pokud jste si vybrali několik oborů a bojíte se, že přijímací zkoušky se vám budou krýt, tak můžete být v klidu, pokud jsou přijímací zkoušky prováděny prostřednictvím Národních srovnávacích zkoušek SCIO. Díky tomu, že tuto formu přijímacích zkoušek využívá velkém množství fakult, je možné se přihlásit například na 5 oborů a jít pouze na 1 test, který se promítne do všech oborů.

Pokud se vám přijímací test prostřednictvím Národních srovnávacích zkoušek SCIO nepoštěstit v požadovaný výsledek, nevěště hlavu! Díky tomu, že Národní srovnávací zkoušky SCIO mají v nabídce několik možných termínů, můžete si vybrat, z několika termínů. Pokud budete chtít, můžete absolvovat všechny termíny. Tak či tak se vám do výsledku na dané obory promítnou pouze ty nejlepší výsledky, které jste získali za celé testování pro daný akademický rok.

Chceš víc?

Více informací o Scio testech a Národních srovnávacích zkouškách naleznete v učebnici Obecné studijní předpoklady. Obsahuje i test s percentilovou tabulkou a stovky řešených úloh k procvičení.

Více

9. Nezapomeňte!

Vždy se nezapomeňte ujistit, že jste splnili podmínky, které byly stanoveny v přijímacím řízení. Důležité je zaslat dokumenty, které předmětná fakulta vyžaduje. Některým stačí pouhé kopie dokumentů, avšak ve většině případů je nutné dokumenty nechat úředně ověřit. Říká se tomu úřední ověřování listin a touto službou disponují skoro všechny České pošty v republice. Některé fakulty vám můžou bodově ohodnotit i vaše jazykové schopnosti. Tyto body vám ve výsledku mohou zajistit přijetí na vás vytoužený obor, proto je dobré je nepodceňovat. Je třeba fakultám doložit certifikát vašich jazykových schopností. Pokud jej nemáte, poohlédněte se po nejbližším možném termínu, kdybyste jej mohli získat.

10.Není všem dnům konec

Udělali jste maximum a bohužel to nevyšlo? Nevěště hlavu, pokud najdete obor příbuzný, věnujte se jeden rok jemu. Je velmi pravděpodobné, že se v dané oblasti za jeden rok můžete zdokonalit a přijímací zkoušky zdárně absolvujete následující rok. Některé fakulty dokonce uznávají předměty, pokud se jedná o podobné obory, které jste studovali.

Nebo pokud jste si zvolili obor, kterého se obáváte a nemáte moc nadějí, zda je to to pravé, nezahazujte šance a zkuste to.

Zjistíte-li v průběhu studia, že daný obor není nic pro vás nebo máte zájem o obor příbuzný, ukončete tuto cestu a vydejte se novou. Prostřednictvím testů SCIO se můžete seznámit s mnoha obory a pak už bude záležet pouze na vás, kterému dáte přednost. Vždy máte možnost volby toho, co budete studovat.

Závěrem

Nenechejte se tlačit do něčeho, co vás nebaví. Nepodceňujte přípravu na Národní srovnávací zkoušky SCIO. Konkurence je vysoká a proto je vhodné začít s přípravou opravu velmi brzo než vše dohánět na poslední chvíli. Bude to náročné, ale bude to stát za to. Pokud nebudete se svými výsledky spokojeni, využijte veškeré možné prostředky jak zvýšit své skóre a tím i své šance na úspěch. Nezapomeňte si vše řádně naplánovat, abyste např. podali a zaplatili přihlášku včas a tím zahájili vaše přijímací řízení, které prochází několika fázemi než budete konečně oficiálně přijati na vysokou školu. Zjistěte si o daném oboru informace, zda je to pravé pro vás. Vyberte si město, ve kterém bystě chtěli žít. Zkuste absolvovat stáž, abyste se ujistili zda je to to, co bystě chtěli dělat. Získejte reference od starších studentů. Nenechte se odradit neúspěchem. Nebyli jste přijati na vás obor? Nevadí, vyjde to příští rok! Zkuste se zaměřit ještě více na přípravu a určitě to vyjde.

student na vysoké škole

Osobní doučování OSP

V rámci osobního doučování se lektor bude věnovat jen tobě a tomu, co právě ty potřebuješ.

VÍCE

SCIO TESTY

Co SCIO testy jsou, jakou mají strukturu a jak se na ně uspěšně připravit?

VÍCE

1. 12. 2022
Jak se efektivně učit na maturitní zkoušky

Jak se efektivně učit na maturitní zkoušky Zkouškové období, státnice či závěrečné maturitní zkoušky, to vše přichází se začátkem léta […]

Více
7. 4. 2022
TSP MUNI – Jak zvládnout přijímací zkoušky

Co to TSP MUNI je a na kterou fakultu jej potřebuji TSP MUNI je zkratka pro test studijních předpokladů. Tento test si […]

Více
30. 12. 2021
Nástup na vysokou školu? 6 tipů, jak se z toho nezbláznit!

Dostali jste se na VŠ? Ještě nemáte vyhráno. Tady je 6 tipů jak se z nástupu na VŠ nezbláznit.

Více
Scholastik s.r.o.
Lelekovice 755
664 31 Lelekovice
IČ: 14130823
DIČ: CZ14130823
info@oscio.cz
+420 773 085 038
Logo nakladatelství Scholastik
bookmarkcrosslist